Najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka, która pozwala skutecznie zapobiegać przykrym dolegliwościom oczu, a także hamuje procesy starzenia się oczu i rozwoju poważnych chorób wzroku. Jak mówią - lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Co jednak zrobić, gdy dotychczasowa troska o własne oczy daleka była od ideału, a nasze zwierciadła duszy zaczęły się buntować przeciwko nadmiernej ich eksploatacji? Najlepszym rozwiązaniem problemu, będzie wizyta u specjalisty. Okulista przeprowadzi badania kontrolne i ustali przyczyny pojawienia się dolegliwości. Nawet jeżeli problemem jest tylko i wyłącznie zaczerwienienie oczu, któremu nie towarzyszą inne dolegliwości, warto dokładnie skontrolować stan wzroku. Być może jest to efekt przemęczenia, jednak tego typu reakcje, mogą świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym. Okulista na podstawie wyników, określi rodzaj leczenia i wyjaśni w jaki sposób zadbać o oczy. W przypadkach, gdy ból, zaczerwienie lub obrzęki powiek pojawiają się nagle, warto sięgnąć po kompres z ziół leczniczych, np. rumianku lub szałwii. Pozwalają one łagodzić przykre dolegliwości i przynoszą ulgę zmęczonym oczom.
Prostym sposobem na przemęczenie oczu są ćwiczenia. Pozwalają one zmniejszyć napięcie powstałe na skutek zbyt długiego wytężania wzroku i można je wykonać praktycznie w każdym momencie. Warto także pozwolić odpocząć oczom, chociaż przez kilka minut w ciągu dnia. Odwrócenie wzroku od monitora i przymknięcie powiek nawet na krótki moment, pozwala przywrócić im sprawne funkcjonowanie.
Trudno odizolować się całkowicie od czynników, osłabiających oczy: smog na ulicach, ogólne zanieczyszczenia, suche powietrze, promieniowanie UV to bodźce, na które nie ma wpływu. Na szczęście można ich oddziaływanie ograniczyć, a nawet zminimalizować, a efekty ich szkodliwości skutecznie załagodzić.
Źródło: http://goo.gl/bxh31W
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz