Pamiętacie okulary Adlens, o których pisaliśmy jakiś czas temu? Mieliśmy okazję je przetestować.
Adlens to inicjatywa brytyjskiej organizacji założonej w 2006r. w celu spełnienia potrzeb korekcji wzroku w krajach rozwijających się, tam gdzie dostęp do lekarza jest ograniczony, a ludność pod tym względem jest zaniedbana lub gdy potrzebujących zwyczajnie nie stać na okulary. Projekt nazywa się Vision for a Nation. Program koncentruje się na ludności w Rwandzie, gdzie 57% ludności żyje poniżej granicy ubóstwa, a okulary to dla nich produkt luksusowy. W Rwandzie jest tylko 4 optyków i 10 okulistów. Aż trudno w to uwierzyć. Prawie 85% ludności mieszka na obszarach wiejskich, gdzie infrastruktura okulistyczna jest bardzo ograniczona. Rwanda ma silne poparcie polityczne dla rozwoju, dlatego ma pierwszeństwo i jako pierwsza została zakwalifikowana do programu.
Jak to działa?
Zasada działania jest prosta, przeprowadzamy korekcję wzroku za pomocą płynu. Soczewka to pusta komora, w środku której rozciągnięta jest przeźroczysta, plastikowa przesłona. Regulując pokrętło, możemy zwiększyć lub zmniejszyć ilość płynu, który wykrzywia tę przesłonę, zmieniając tym samym jej moc.
Zalety:
- Obejmuje szeroki zakres wady: od -4.5 do +3.5 dioptrii
- Ramki i soczewki są wykonane z poliwęglanu, czyli są m.in. łatwe do czyszczenia
- Regulowanie: płyn, znajduje się na zausznikach
- Okulary spełniają wszystkie wymagane standardy aby zostały dopuszczone do sprzedaży
- Zaprojektowane tak, aby sprostać wielu różnym warunkom środowiskowych i fizycznym
- Średnica szybek to 32m
- Płyn jest nietoksyczny
- Rozmiar uniwersalny
- Każde oko regulowane niezależnie
- Korekcja wzorku w ciągu kilku minut
- Dostępne w 5 kolorach w wersji komercyjnej
Przykładowa historia jak okulary zmieniają życie:
"To jest pan Alysi Mumyakazi. Alysi jest krawcem i pracuje poza swoim domem w miejscowości Nyirangogo. Raz w tygodniu idzie 6 mil na rynek, gdzie spotyka swoich wiernych klientów i nowych klientów. Szyje sukienki i garnitury i stroje na specjalne okazje takie jak wesela. Alysi lubi swój zawód, który rozpoczął jako uczeń pod kierunkiem swego ojca, gdy miał zaledwie 15 lat. Zanim otrzymał okulary miał problem z zamieszczeniem igły w maszynie a także z nawleczeniem nitki i musiał być zdany na życzliwość osób przechodzących obok. Za każdym razem gdy chciał zmienić np. kolor nitki musiał prosić przechodniów. Nie trudno się domyśleć, że jego wydajność spadła, zaczął mniej zarabiać a ma żonę i 8 dzieci a także spora ilość wnucząt i liczy się każdy grosz. Po otrzymaniu okularów do czytania, Alysi ucieszył. "Widzę wyraźnie!'' - zawołał. Kiedy wróciliśmy, aby zobaczyć jak sobie radzi Alys usłyszeliśmy jak wszystkim opowiada swoja szczęśliwa okularową historię. Wierzymy, że teraz będzie mu się lepiej żyło."
Adlens to nie tylko nowe rozwiązanie w korekcji wzroku. Jest to też koncepcja pomocy dla krajów trzeciego świata. Vision for a Nation to idea łatwego dostępu do okularów dla mieszkańców Rwandy. Ponieważ soczewki Adlens są tanie w produkcji, a ich żywotność, dzięki regulacji mocy, jest o wiele dłuższa, wydają się być idealnym rozwiązaniem.