czwartek, 30 stycznia 2014

Bright Eyes Kit – świecące LED’owe okulary


Bright Eyes to zestaw DIY, który ma inspirować do nauki programowania dzięki możliwości
wyświetlania zaprogramowanych treści na wyposażonych w 174 diod LED okularach.
Diody te umożliwiają odtwarzanie grafiki i video z karty micro SD (odtwarzacz wideo), natomiast kontrola nad nimi może odbywać się przy użyciu dowolnej platformy mikro-kontrolera (produkt kompatybilny z Arduino). Tak więc możliwe będzie podłączenie mikrofonu lub czujnika światła otoczenia, tak aby reagowały na zbierane informacje.



Cały kod będzie swobodnie dostępny, a autorzy pracują nad prostotą obsługi i zrozumiałymi samouczkami do programowania okularów w dowolny sposób. Można będzie tworzyć samodzielne grafiki, animacje bądź generować wizualizacje. Przez dodanie czujników, możliwe jest dostosowanie okularów by reagowały na muzykę, możliwa będzie również integracja np. z kontem Twitter w wyniku której okulary będą reagowały na powiadomienia.





„Mamy nadzieję, że ten zestaw będzie inspirować ludzi do uczenia się, programowania – a następnie do tworzenia niesamowitych rzeczy opartych na tej technologii.” – twórca Daniel Hirschmann.



Światło jakie emitować będą okulary w żadnym stopniu nie będzie oślepiać użytkownika, gdyż ten znajduje się po „ciemnej stronie” szkieł czyli przeciwnej niż diody. Autor zapewnia że same okulary są komfortowe, jednakże oczywiście będzie dostępna opcja modyfikowania ich w celu optymalizowania wygody.




Zobaczcie filmik:



wtorek, 28 stycznia 2014

Alarm Glasses for Deaf – okulary dla niesłyszących


Głusi muszą być niezwykle czujni. Dookoła  otaczają nas niebezpieczeństwa których do końca nie jesteśmy świadomi. Jadący tramwaj, samochód czy rowerzysta. Zmysł słuchu daje możliwość uniknięcia wszystkich tych niebezpieczeństw, gdyż pozwala dużo wcześniej  się na nie przygotować. Osoby głuche nie mają tego komfortu, dla nich właśnie powstał Alarm Glasses for Deaf.



 Jeżeli natężenie będzie zbyt wysokie, gadżet ostrzeże o tym użytkownika. Niesłyszący poczuje wibracje oprawek na wysokości uszu, szkła natomiast zaczną świecić na kolor żółty (w przypadku gdy dźwięk nie jest zbyt głośny) lub czerwony (w sytuacji bardziej uciążliwych odgłosów).



Alarm Glasses for Deaf to bardzo ciekawy koncept który z pewnością ułatwi życie osób niesłyszących. Nie pomoże im, co oczywiste, w zachwycaniu się muzyką, ale da spokój podczas codziennie wykonywanych czynności. Otwieranie drzwi po usłyszeniu dzwonka, wyłączenie głośnego telewizora czy zwrócenie uwagi na nadjeżdżające auto nie powinno stanowić już problemu.


Źródło: http://goo.gl/OCzxnD

wtorek, 21 stycznia 2014

Nowy projekt Google - soczewki kontaktowe mierzące poziom glukozy

Google ogłosił coś, co bardzo podnosi poprzeczkę - soczewki kontaktowe z wbudowanymi czujnikami, które potrafią też wyświetlać proste informacje. Oddział Google zajmujący się najbardziej niezwykłymi projektami, prowadzi badania nad szkłami, które mają pomóc chorym na cukrzycę.

Jak czytamy na blogu Google Polska :


[...] cukrzyca jest coraz większym problemem -- dotyka jedną na 19 osób na ziemi. Jednak pewnie nie wiecie o codziennych zmaganiach, jakie osoby z cukrzycą muszą przechodzić starając się utrzymać właściwy poziom cukru we krwi. Niekontrolowany poziom cukru we krwi wystawia ludzi na ryzyko szeregu różnych powikłań, niektóre z nich są natychmiastowe i krytyczne, inne długoterminowe, jak uszkodzenia wzroku, nerek czy serca. Zarówno gwałtowny wzrost, jak i nagły spadek cukru we krwi jest częsty i niebezpieczny, dlatego wymaga stałego monitorowania. Chociaż niektórzy noszą na ciele specjalne monitory z czujnikiem glukozy umieszczonym pod skórą, to wszyscy ludzie dotknięci cukrzycą muszą nakłuwać palec kilka razy dziennie, by uzyskać niezbędny wynik z kropli krwi. To uciążliwe i bolesne. W rezultacie wiele osób z cukrzycą sprawdza poziom glukozy we krwi znacznie rzadziej niż powinna.
Badania pokazały, że poziom cukru można skutecznie mierzyć nie tylko we krwi, ale też w innych płynach ustrojowych - m.in. łzach. Stąd wziął się pomysł umieszczenie czujników glukozy tam, gdzie łez nigdy nie brakuje - w oku. Powstały szkła kontaktowe, które maja wbudowane miniaturowe sensory, układy scalone oraz diody świecące. Sygnalizują one wprost do oka przekroczenie, w górę lub w dół, dopuszczalnego poziomu glukozy. Jak informuje Google obecnie pomiary dokonywane są co sekundę.

Przy tak małej konstrukcji problemem jest zasilanie takiego urządzenia. Soczewka siłą rzeczy jest zbyt mała, by zawierała jakieś źródło prądu. Z informacji podanych przez Google wynika, że widoczne na zdjęciu potrójne paski okalające soczewkę są anteną odpowiedzialną za bezprzewodowe zasilanie indukcyjne. Noszący takie szkła ma zapewne przy sobie nadajnik, który generuje pole zasilające soczewkę. Antena przekazuje też odczyty do urządzeń zewnętrznych, takich jak smartfon.


Informacje o soczewkach kontaktowych diagnozujących jaskrę pojawiły się już w 2010 roku, jednak technologia ta nie rozpowszechniła się. Od dawna też rozważano możliwość umieszczania na soczewkach wyświetlaczy prezentujących informacje wprost na oku. Udział firmy takiej jak Google może sprawić, że inteligentne szkła kontaktowe zaczną się rozwijać naprawdę szybko.

Jak informuje Google, firma zamierza współpracować z partnerami, którzy będą rozwijać aplikacje pozwalające na wykorzystanie możliwości urządzenia oraz produkować sam sprzęt. Google będzie udzielał licencji. Daje to nadzieję, że nowa technologia znajdzie zastosowanie nie tylko w diagnostyce cukrzycy, ale z czasem rozwinie się i sprawi, że szkła kontaktowe będą potrafiły zbierać więcej informacji oraz wyświetlać je wprost na naszych oczach. Bliska przyszłość zapowiada się naprawdę ekscytująco.

Zobaczcie filmik: 


Źródło:  http://goo.gl/f2rG9z


czwartek, 16 stycznia 2014

Eye Ring – konwerter dla niedowidzących osób, zamknięty w małym pierścionku


Jeong Yong, młody projektant z Korei Południowej wpadł na pomysł skanera, który potrafiłby przełożyć tradycyjne pismo na alfabet Braille'a. Yong twierdzi, że w jego kraju na ten alfabet przełożonej jest zaledwie 0,1% wszystkich dostępnych książek. Wystarczy wejść do pierwszej lepszej księgarni czy biblioteki, by zauważyć, że i u nas, czy w jakimkolwiek innym państwie jest podobnie. Stąd powstała właśnie idea opisywanego tu urządzenia.

Niedostrzeganie wartości płynących z codziennych i prostych czynności jest czymś powszechnym wśród zdrowych i samodzielnych osób. Szybki trucht do autobusu, ugotowanie obiadu, posprzątanie w pokoju lub przeczytanie kilku stron książki napisanej przez ulubionego autora jest niedostępne dla ogromnej liczby otaczających nas ludzi. Rozwój techniki jednak  pozwala na pokonanie barier i przybliżenie  niepełnosprawnych do własnej samodzielności . Satysfakcja pomocy w dokonaniu takiego kroku na przód jest niesamowita, a niedostrzegalne elementy codzienności i wiążąca się z nimi radość odkrywana jest na nowo. Urządzenie Eye Ring skierowane jest do niedowidzących fanów czytania książek, które nie mają swoich odpowiedników zapisanych tekstem Braille’a.


Liczba publikacji napisanych Braille’m jest ograniczona. Eye Ring umożliwia skanowanie i jednoczesne przetworzenie tekstu drukowanego na Braille’a. Urządzenie od wewnętrznej strony wyposażone jest w ruchome części, wyglądem przypominające małej wielkości kule. Skanowany tekst przekazywany jest za pomocą tych elementów na opuszek palca czytelnika. W ten sposób zaawansowany technicznie pierścionek pozwala pokonać barierę dostępności książek mniej znanych pisarzy.



Eye Ring wyposażony jest również w konwerter głosowy dla osób rozpoczynających naukę języka Braille’a. Ten tryb pozwala na przekształcenie tekstu drukowanego na głos i za pomocą technologii Bluetooth przekazywany jest dalej. Aktywacja urządzenia polega na przesunięciu pokrętła umieszczonego na pierścieniu. Natomiast w stanie spoczynku Eye Ring może być wykorzystywany jako designerska biżuteria, która w swojej prostocie skrywa ogromny potencjał.


źródło:  http://goo.gl/o8Il0Q





czwartek, 2 stycznia 2014

Naukowcy znaleźli sposób na zespół suchego oka

Zespół suchego oka to nieprzyjemne schorzenie oczu wywołane niewystarczającym wydzielaniem lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego. Jest on powodowany przez dysfunkcję gruczołu tarczkowego (MGD), którego leczenie do tej pory było bardzo trudne. Teraz naukowcy z Massachusetts Eye and Ear Infirmary odkryli, że w tej roli zaskakująco dobrze sprawdza się azytromycyna, popularny antybiotyk o działaniu bakteriostatycznym.



- Nasz zespół badawczy odkrył, że azytromycyna może bezpośrednio stymulować funkcjonowanie ludzkich komórek nabłonkowych gruczołu tarczkowego - powiedział Yang Liu, biorący udział w badaniach.

Do tej pory azytromycyna była przepisywana przez lekarzy głównie ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, hamując namnażanie się bakterii oraz związane z MGD zapalenie spojówek.

- Przypuszczaliśmy, że azytromycyna może bezpośrednio wpływać na ludzkie komórki nabłonka gruczołu tarczkowego. Od słów przeszliśmy do czynów i okazało się, że antybiotyk ten stymuluje ich różnicowanie i poprawia jakość produkowanych przez nie lipidów. Uzyskane wyniki wspierają nasze przypuszczenia - powiedział David A. Sullivan, szef zespołu badawczego.

Źródło: http://goo.gl/yae9sI